4 de
gener de 2022
Itinerari
d’anada i tornada pel congost que el Segre ha format al seu pas entre la cara
nord de la Serra Carbonera i els contraforts del vessant de migjorn del Montsec
de Rúbies.
El
recorregut, que va des de la Font del Pont fins a l’aiguabarreig del Segre i la
Noguera Pallaresa, transcorre seguint bona part del traçat de l’antic camí de
ferradura que, des de l’Edat Mitjana, uneix Alòs de Balaguer i Camarasa,
seguint el curs del Segre. Aquest camí també s’anomena el camí del Solà o dels
Dos rius.
Lloc
tranquil, poc freqüentat i de molt bon fer, amb petits trams equipats amb
passarel·les i un pont penjat. Roques, trams empedrats i vegetació es complementen
amb la presència d’ànecs a l’aigua, rapinyaires sobrevolant el congost i voltors
vigilant des d’una penya.
Aproximació: El nostre
punt de sortida és la Font del Pont, a Alòs de Balaguer. Hi ha qui continua en vehicle
(millor tot terreny) fins a l’àrea de pícnic de la font de l’Espadella o fins i
tot una mica més. Això pot estalviar caminar uns 6,4 km (3,2 a l’anada i 3,2 a
la tornada), però el desconeixement de la zona i de l’estat de la pista ens ha
fet ser prudents.
Itinerari: Comencem a caminar a la mateixa
Font del Pont per la pista que transcorre per la riba dreta del Segre. Fins
passada la Font de l’Espadella, el camí és una carretera de terra. Quan arribem
al final de la pista, una banderola ens indica la proximitat de les primeres passarel·les,
la distància fins a l’aiguabarreig i fins al Mirador de Penalta (on no anem).
A partir d’aquí, només hi ha un camí a seguir, ben fresat i sense
pèrdua, alguns trams amb una vegetació que gairebé l’envaeix i d’altres, amb
una bona amplada i amb restes d’un empedrat pretèrit. Resseguim els entrants i
sortints d’aquest vessant pedregós i a cada entrant hi ha un barranc (ara
eixuts) per on en èpoques de pluja deu baixar aigua a base de bé. La veritat és
que imaginar-se traginant per aquest camí a cavall d’un matxo o d’una mula fa mitja
basarda.
El cim del Mu, que queda
damunt de l’aiguabarreig, i el barranc que baixa d’aquest cim cap al Segre just
en el punt més estret, són els que donen el nom a aquest congost.
Quan portem 5,7 km, arribem al Barranc del Palomar i trobem un
encreuament. El camí de la dreta va al Mirador de Penalta. Nosaltres agafem el
de l’esquerra que baixa per un grau amb restes d’un antic empedrat i que, fent
unes bones ziga-zagues, ens du a nivell del riu Segre. El resseguim uns 300
metres, encara per la riba dreta, i arribem a un pont penjant per on el travessem.
Ja a la riba esquerra, passem un altre barranc i l’enllaç amb un
altre camí (va a Camarasa per l’ermita de Sant Jordi) i trobem les passarel·les
metàl·liques, penjades sobre el pantà, que fan una mica d’impressió, per on
arribem a la Central hidroelèctrica d’Alòs de Balaguer.
Som a l’aiguabarreig del Segre i la Noguera Pallaresa. Davant
nostre, enfilada hi ha la presa de Camarasa (la carretera C-13 hi passa per
damunt). La Noguera Pallaresa, nascuda al Pla de Beret, després de 155 km de
llargària, desemboca al Segre per sota aquesta presa. L’edifici més gran, que
queda sota la presa, és la Central de Camarasa i la fa funcionar la Noguera
Pallaresa.
El Segre, nascut al nord del Pic del Segre, a l’Alta Cerdanya,
quan arriba en aquest punt porta 187 km de recorregut i n’hi queden 79 fins a
Mequinensa, on desembocarà a l’Ebre. És el responsable del funcionament de la
Central d’Alòs de Balaguer, situada també en aquest aiguabarreig.
Fem un mos i un breu descans i ens hi tornem a posar. Ens queda
tornar a la Font del Pont, a Alòs de Balaguer, i ho farem pel mateix camí per
on hem vingut. Tindrem una altra perspectiva del congost, amb uns altres colors
i una altra llum, ja que el sol és molt més amunt.
Tot i que no he fet mai el Congost de Montrebei, fent cas a l’amfitriona
de l’apartament que tenim llogat a Sant Llorenç de Montgai, recomano molt i molt
aquest itinerari pel Congost de Mu. Hi ha qui el qualifica d’imprescindible.
Recorregut
de 13,72 km i 597 m de desnivell.
Hi hem estat 1h 50 min a l’anada i 1h 40 min a la tornada. Total 3
hores 30 minuts.
Per descarregar el track podeu clicar aquí.
Podeu trobar més informació d’aquest espai en aquest
enllaç.
Primeres passarel·les a l'inici del congost |
L'estret |
Tram amb l'empedrat ben conservat |
Un voltor dalt la carena |
El sol toca als cims més alts |
Vista enrere cap a l'estret del Mu |
Arribant al Barranc del Palomar es veu el pont penjant |
Travessant el pont penjant |
Informació de les cartelleres |
Aiguabarreig: l'aigua de la Noguera Pallaresa arriba per l'esquerra i la del Segre, per la dreta |
Passarel·les metàl·liques entre el pont penjant i la central (ja de tornada) |
Àrea de pícnic de l'Espadella |
Comentaris
Publica un comentari a l'entrada
Pots deixar el teu comentari. Gràcies.